Obraz Józefa Brandta

Józef Brandt


Życie

Józef Brandt urodził się 11 lutego 1841r. w Szczebrzeszynie. Był znakomitym malarzem koni. Upodobał sobie czas wojenny na kresach wschodnich XVII wieku.

Kochał konie i spędzał z nimi sporo czasu co pozwoliło mu na ich obserwację i dogłębne poznanie. Dzięki temu umiłowaniu do koni zjednał sobie serca rodaków i był uważany za najbardziej "polskiego malarza". W młodych latach swojego życia miał szczęście trafić na jednego z najwybitniejszych polskich malarzy - Juliusza Kossaka. Ukończył gimnazjum w Instytucie Szlacheckim, a następnie wyjechał do Paryża, gdzie podjął studia w Ecole des Ponts et Chaussées. Po roku studiów inżynierskich ponownie spotkał Kossaka, który radami i wskazówkami nakłaniał Brandta, aby ten poważnie podszedł do malarstwa z racji na swój niebywały talent. Jednak dopiero po dwóch latach w czasie których wrócił do Polski postanowił, że będzie malował.

Brandt zamieszkał w Radomiu, a swój talent i umiejętności kształcił na wsi w Konarach. Zadebiutował na wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawił dwa obrazy namalowane akwarelami, które od razu zostały zakupione przez Stefana Zamoyskiego. Rok później Brandt przedstawił w galerii cztery swoje dzieła na wykonane farbami olejnymi na płótnie. Dwa z nich ("Czarniecki na tarancie" oraz "Powrót Tatarów") zostały sprzedane Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.

Niestety wybuchło Powstanie Styczniowe, a sytuacja polityczna w Królestwie Polskim nie pozwalała na naukę w Warszawie, dlatego Brandt w 1863 roku wyjechał do Monachium. Tam spotkał wybitnego malarza koni Franza Adama u którego zaczął się kształcić. Po ukończeniu nauki pod Okiem Adama zaczął samodzielną drogę malarską. W 1870 roku jesienią wynajął pomieszczenia na swoją pracownie. Brandt zaczął zbierać wszelkiego rodzaju akcesoria Polskiego i Wschodniego wojska, a tym samym spowodował, że jego pracownia stałą się prawdziwą atrakcja turystyczną miasta. Malarz zmarł 12 czerwca 1915 roku.

Twórczość

Józef Brandt namalował wiele pięknych dzieł, które do dnia dzisiejszego cieszą oczy znawców malarstwa i nie tylko. Każda reprodukcja jego dzieła sprawia mi zawsze ogromną radość. Świetnie malował konie, które na każdym obrazie wyglądają jak żywe. Choć liczba jego obrazów nie imponuje jak na standardy innych artystów (około 500 dzieł) to każdy jego malunek jest dziełem niedoścignionym. Pod spodem prezentuje galerie jego obrazów z pod mojego pędzla z serii Obrazy sławnych malarzy

Galeria obrazów Józefa Brandta ...


Józef Brandt - Powrót z wiednia
Józef Brandt- Wesele (fragment)
Józef Brandt- Wesele kozackie (fragment)
Józef Brandt - Powrót z targu
Józef Brandt - Niebiezpieczna przeprawa
Józef Brandt - Zaprzęg
Józef Brandt - Targ na Bałcie
Józef Brandt - Zaporożcy
Józef Brandt - Rozpędzony zaprzęg
Józef Brandt - Próba konia
Józef Brandt - Targ na sokoły
Józef Brandt - Ucieczka w zimie
Józef Brandt - Jeździec(fragment)
Józef Brandt - Gajowy
Józef Brandt -Jazda o zmierzchu
Józef Brandt - Niebezpieczna przeprawa
Józef Brandt - Przeprawa przez karpaty
Józef Brandt - Gajowy
Józef Brandt - Buńczuczny
Józef Brandt - Tabor
Józef Brandt - Przed burzą
Józef Brandt - Kozak na stanowisku
Józef Brandt - Jeździec koazcki
Józef Brandt - Na arkan

Trwa ładowanie podglądu...

© COPYRIGHT by Cortez