Obraz Jana Matejki

Jan Matejko


Twórczość

Jan Matejko to jeden z najwybitniejszych malarzy historycznych. Zapadł w pamieć narodu swoimi obrazami, które przedstawiały jedne z najważniejszych chwil w historii Polski.

Wspaniałe kompozycję obrazów na które składa się kolorystyka, dramaturgia i dynamika pokazują jak ogromnym kunsztem władał Jan Matejko. Piękno obrazów, które zawdzięczamy jego talentowi do dnia dzisiejszego wywołuje duże emocję. Jego spuścizna ma szczególną wartość dla naszego narodu, ponieważ przedstawia najważniejsze momenty polskiej historii.

"Rejtan", "Kazanie Skargi" czy "Bitwa pod Grunwaldem" są po dziełami ponad czasowymi, które nie mają sobie równych. Artysta swoje obrazy malował w Krakowie, gdzie mieszkał przez całe życie. W 1864 r. ożenił się z Teodorą Giebułtowską, która była bardzo zazdrosną kobietą. W jednym z aktów zazdrości zniszczyła obraz "Portret w sukni ślubnej". Matejko był wszechstronnym malarzem i pomimo namalowania wielu wspaniałych scen batalistycznych był również świetnym portrecistą. W swoim dorobku ma ponad 100 portretów.

Jan Matejko zmarł 1 listopada 1893 roku mając 55 lat. Pomimo słabego zdrowia tworzył bez przerwy pozostawiając nam Polakom spuściznę, której mogą pozazdrościć nam inne kraje. Galeria Obrazy sławnych malarzy przedstawia kopie obrazów wykonanych przez Corteza

Galeria obrazów Jana Matejki...


Jan Matejko - Komtur Markward Von Salzbach i wojownik z arkanem (Bitwa pod Grunwaldem - fragment)
Jan Matejko - Bitwa pod Grunwaldem (fragment
Jan Matejko - Bitwa pod Grunwaldem (fragment

Trwa ładowanie podglądu...

© COPYRIGHT by Cortez